Srest slow food radionica Dubašnica

Posjet predstavnica Slow Food International u sklopu projekta SReST

Prošlog smo tjedna proveli tri ispunjena dana s Alessandrom Villa i Alessandrom Turco, predstavnicama međunarodne organizacije Slow Food International.

Ova organizacija predstavlja globalni Slow Food pokret, koji korijene vuče iz 80-ih godina prošlog stoljeća, kada se u Italiji krenulo s nizom prosvjeda zbog otvaranja prvog McDonald’s restorana u toj zemlji, i šireg konteksta posljedica globalizacije na gubitak lokalne gastronomske kulture.

Slow Food pokret globalno radi na osiguravanju općeg pristupa hrani bogatoj hranjivim tvarima, uzgojenoj bez korištenja štetnih sredstava, i uz pravedan tretman svih koji sudjeluju u opskrbnom lancu. Posebni naglasak stavlja se i na korištenje tradicionalnih lokalnih sorti i pasmina, s obzirom na to da su upravo one osnova zdravlja kako ljudi, tako i krajolika.

Važno je spomenuti da je danas Slow Food i prepoznati međunarodni brend. Prati ga zaista veliki broj zaljubljenika u autentičnu i zdravu gastronomiju i održivi razvoj, i njihov broj raste iz godine u godinu. Najveći broj dolazi upravo sa tržišta koja su nam blizu, kao što su Njemačka, Austrija i Švicarska. Upravo u tome vidimo veliku mogućnost za kvalitativni napredak naše ponude u turizmu i posljedični rast turističkog prometa izvan glavne sezone uz revitalizaciju naše poljoprivrede i očuvanje našeg krajobraza. 

Posjet predstavnica Slow Food International organiziran je u sklopu projekta SReST- Društveno odgovorni Slow Food turizam u dunavskoj regiji, međunarodnog projekta usmjerenog na očuvanje agrobioraznolikosti i gastronomske baštine kroz slow food turizam, u kojem Dubašnica d.o.o. sudjeluje kao jedan od 9 partnera iz dunavske regije. Ovaj projekt nastoji poboljšati funkcioniranje lokalnih poljoprivrednih lanaca uz istodobno poticanje ekonomske otpornosti, održivosti i uključivog razvoja u dunavskoj regiji. 

U sklopu posjeta proveli smo gošće primjerima potencijalnih predstavnika slow food turizma na Krku. Predstavili smo lokalni kontekst masovnog sezonskog turizma, ali i programe turističkih zajednica i lokalnih institucija koje se trude potaknuti održivije oblike turizma kroz suradnju s lokalnim proizvođačima. 

Središnji događaj posjeta odvio se u srijedu, 30. listopada, kad smo u DUBoak-u održali prezentaciju mogućnosti uključivanja lokalnih grupa i proizvoda u Slow Food zajednicu i formalizaciju Slow food Travel principa. Radionici su prisustvovali lokalni poljoprivrednici, ugostitelji, chefovi, te predstavnici LAG-a Terra Liburna i Otočne razvojne agencije Cres, koja je i pridruženi partner na projektu. Bilo je zadovoljstvo vidjeti da postoji veliki interes za osnivanjem lokalne grupe i daljnjim zajedničkim radom.

 U idućim mjesecima očekuje nas studijski posjet Istri, gdje ćemo učiti od lokalnih predstavnika slow food convivia, dok ćemo u 2025. implementirati pilot projekt za valorizaciju lokalne agrobioraznolikosti kroz niz manifestacija, radionica i panela. Sve aktivnosti bit će bazirane na rezultatima mapiranja lokalnih resursa i dionika, koje smo proveli u prethodnom razdoblju, a čiji rezultati će uskoro biti i javno dostupni.

Projekt se provodi u okviru Interreg DANUBE Programa, a sufinancira ga Europska Unija.

 Više informacija o projektu na: https://interreg-danube.eu/projects/srest

Comments are closed.