Foresist-1

Projektom FoRESisT istraživat će se i valorizirati dubašljanski drmuni

Pojektom FoRESisT, na otoku Krku bit će provedene detaljne analize drmuna kako bi se utvrdilo trenutno stanje staništa i bioraznolikosti područja. Projekt FoRESisT – Očuvanje i vrednovanje šumskih i poljoprivrednih ekosustava u prekograničnom području, sufinanciran je iz programa Interreg Slovenija – Hrvatska 2021.- 2027. kojim će obuhvatiti šume pitomog kestena na području Dobreća te šumskih i poljoprivrednih ekosustava na sjeverozapadnom dijelu otoku Krku i području Krasa u Sloveniji.

Velik je to i značajan projekt čija je ukupna vrijednost 1.474.765,94 eura, od čega je 80% sufinancirano sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. Vodeći partner projekta je Grad Opatija, a ostali su partneri: Komunalno društvo Dubašnica iz Malinske koje upravlja interpretacijskim centrom DUBoak, Hrvatski šumarski institut iz Jastrebarskog i slovenski partneri Gozdarski inštitut Slovenije iz Ljubljane, Univerza na Primorskem i slovenska neprofitna organizacija za očuvanje prirode i interpretaciju baštine Nativa, Institut za održivi razvoj iz Ljubljane.

Projekt FoRESisT trajat će 30 mjeseci i ima za cilj poboljšati očuvanje, zaštitu i analizu šumskih i poljoprivrednih ekosustava te zaštitu bioraznolikosti u ekološkoj mreži Natura 2000 te ostalim područjima od ekološkog značaja. Na otoku Krku bit će provedene detaljne analize drmuna kako bi se utvrdilo trenutno stanje staništa i bioraznolikosti područja. Motivacija za sudjelovanjem u projektu FOREsiST dolazi iz potrebe da se pristupi integralnom istraživanju i valorizaciji prirodno-kulturnih bogatstava našeg kraja, posebno drmuna kao svojevrsnog fenomena održivog gospodarenja šumom.

Za izuzetnu bioraznolikost sjeverozapadnog dijela otoka Krka važna je činjenica da je ona rezultat stoljetnog suživota čovjeka i prirode, odnosno njihovog simbiotskog odnosa. Tradicija tisućljetnog održivog gospodarenja šumama odnosno drmunima (šumskim pašnjacima) očuvala je prekrasne i bogate šume hrasta medunca i bijelog graba, kakve su nestale širom Sredozemlja. Lokve i pašnjaci koje je koristio i održavao čovjek i njegova stoka prava su vrela bioraznolikosti. Upravo ta tri ekosustava (voda, pašnjak i šuma) u najvećoj mjeri tvore mozaik neurbaniziranog krajobraza sjeverozapada otoka Krka i u fokusu su projekta. Vjerujemo da ćemo kroz aktivnosti projekta doći do jasnijeg shvaćanja važnosti fenomena drmuna, kao i shvaćanja važnosti tradicionalnog održivog gospodarenja krajobrazom općenito, a time i do njegove zaštite, odnosno očuvanja bioraznolikosti.


Projekt FoRESisT

http://www.si-hr.eu/2127/foresist/

https://www.facebook.com/profile.php?id=61556902754855


FoRESisT – Očuvanje i vrednovanje šumskih i poljoprivrednih ekosustava na prekograničnom području.


Cilj projekta FoRESisT je poboljšati status očuvanosti staništa, podržati biološku raznolikost i vrednovati usluge ekosustava posebno u odnosu na šume, poljoprivredna i slatkovodna staništa. U sklopu Projekta biti će provedene opsežne aktivnosti zaštite šumskih i poljoprivrednih ekosustava na području Opatije (Dobreću), na otoku Krku (Dubašnica) i na području Slovenskog Krasa.


  • Proračun projekta 1 474 765,94 Eur
  • ESRR sredstva 1 179 812,73 Eur
  • Trajanje projekta  01.03.2024. – 31.08.2026.


Vodeći partner:

  • Grad Opatija
  • HR – 51410 Opatija, Maršala Tita 3
  • natali.iskra@opatija.hr

Foresist-2
Foresist logo

Comments are closed.