1-predstavljanje izložbe i projkata u ICMB DUBoak

BIORAZNOLIKOSTI I AGROBIORAZNOLIKOSTI OTOKA KRKA

Na prvi dan proljeća 20. ožujka, izložba „BIORAZNOLIKOSTI I AGROBIORAZNOLIKOSTI OTOKA KRKA“ je predstavljena i svečano otvorena u ICMB DUBoak, prilikom čega su okupljenima predstavljeni projekti SReST i FoRESisT te aktivnosti vezane uz njih.

Na prvi dan proljeća 20. ožujka, izložba „BIORAZNOLIKOSTI I AGROBIORAZNOLIKOSTI OTOKA KRKA“ je predstavljena i svečano otvorena u ICMB DUBoak, prilikom čega su okupljenima predstavljeni projekti SReST i FoRESisT te aktivnosti vezane uz njih.

U petak 14. ožujka 2025. godine u galeriji Akademije primjenjenih umjetnosti u Rijeci svečano je otvorena izložba „BIORAZNOLIKOSTI I AGROBIORAZNOLIKOSTI OTOKA KRKA“.
Izložba predstavlja najbolje radove pristigle na natječaj „Prijedlog vizualnog rješenja – grafički dizajn motiva za promociju bioraznolikosti i agrobioraznolikosti otoka Krka“ koji je u suradnji s APURI pokrenula Dubašnica d.o.o.. Na natječaj je prijavljeno 79 ilustracija, a stručno povjerenstvo odabralo je 16. Kao najbolje odabrane su i na izložbi prikazane ilustracije Marte Licul, Magdalene Samardžić, Lucije Prpić i Korine Barak. Izložba je sufinancirana iz projekta SReST (INTERREG DANUBE).

Na prvi dan proljeća 20. ožujka, izložba je predstavljena i svečano otvorena u ICMB DUBoak, prilikom čega su okupljenima predstavljeni projekti SReST i FoRESisT te aktivnosti vezane uz njih. Projekte su predstavili Karla Škorjanc, voditeljica EU projekata u KD Dubašnica d.o.o. i voditeljica projekta SReST te Toni Kraljić, direktor Dubašnica d.o.o. i voditelj projekta FoRESisT.

Motivi koji se na izložbi prikazuju na prvu se vjerojatno nebi istaknuli kao bitni za Otok Krk, barem ne u posljednje vrijeme. Međutim, oni su izabrani ne bi li istaknuli dio nepravedno zanemarenih i ugroženih bogatstva koja baštinimo. Prikazuju podjednako motive vezane za agrobioraznolikost i bioraznolikost, čime je zapravo cilj istaknuti njihovu povezanost. Oboje su rezultat tisučljetnog održivog upravljanja krajobrazom otoka Krka i oboje su posljednjih godina značajno ugrožene, kao uostalom i sam tradicionalni krajobraz. Odabir motiva podjednako je utjecan istraživanjima iz projekata SReST (INTERREG DANUBE) i FoRESisT (INTERREG SLO – HRV).

Na ilustracijama se nalaze:

• Krčka ovca – hraniteljica otočana, izvor mnogih gastronomskih delicija, fokus mnogih običaja i manifestacija, njegovateljica krajobraza.
• Boškarin – mjerilo bogatstva, izvor hrane, radni stroj, …
• Sjevernojadranski magarac – pomoćnik i težak, skroman za održavanje izdašan u pomoći.
• Maslina plominka – najznačajnija autohtona sorta maslina sjeverozapada otoka Krka.
• Broskva – osnovna zimska namirnica, izvor zdravlja i sigurnosti podjednako siromaha i bogataša…
• Šparoga – najpoznatiji i najpopularniji predstavnik samoniklog jestivog bilja našeg području.
• Vrganj – otok Krk je najbogatiji otok po broju različitih vrsta gljiva na Sredozemlju.
• Hrast – simbol Općine i otoka, sredstvo trgovine, kralj šuma, na krku od prirode raste 6 različitih vrsta…
• Crvena lisica, Srnjak – otok Krk je jedini Jadranski otok na kojem obitavaju ove vrste.
• Gatalinka, crvenkrpica – Otok Krk je najbogatiji otok različitim vrstama vodozemaca i gmazova na Sredozemlju.
• Sova ušara – Najveća europska sova, uz surog orla, bjeloglavog supa, i još mnoge vrste ptica grabljivica gnijezdi i redovito boravi na našem otoku.
• Plavi klišnjak – sitan kukac, kornjaš koji u Hrvatskoj potvrđeno obitava jedino na Tramontani na Cresu i u Dubašnici, a ovisi o tradicionalnom gospodarenju šumama.
• Pijor – riba koja obitava u slatkovodnim tekućicama. Na Jadranskim otocima obitava jedino na otoku Krku.
• Zupčasti plavac – leptir stanovnik otoka Krka. Na krku živi 1400 različitih vrsta leptira.

Motivi će biti korišteni za upoznavanje i skretanje pozornosti na našu izuzetnu prirodnu i ruralnu baštinu sa ciljem revitaliziranja, očuvanja i stvaranja novih vrijednosti. Već se mogu pronaći tiskani na majicama i torbama koje će nadamo se nositi boduli i njihovi gosti. Time ponosno skretati pozornost na svoj, identitet, okoliš i prirodna i kulturna bogatstva.

Comments are closed.